ענישה מינורית בבית הדין הצבאי – עקב כשלים ומחדלי חקירה

0
605

ענישה קלה במיוחד עקב מחדלי חקירה חמורים לכאורה של המשטרה הצבאית החוקרת – בפרשית שימוש בסמים מסוכנים בנסיבות צבאיות מחמירות, והחזקת כלים לשימוש בסמים.

לאחרונה פנו אליי בני משפחתו של חייל המשרת ביחידה טכנולוגית מסווגת.

במהלך החקירה מנעו חוקרי מצ"ח מהחייל את זכותו הבסיסית להיוועץ בעורך דינו הפרטי, מבית בה ידעו כי עורך דינו הפרטי מחכה בשער הבסיס ואפשרו לי לשוחח עמו רק עם סיום החקירה.

על אף שיחות טלפון רבות שביצעתי למצ"ח במהלך החקירה וזאת מרגע שהועבר לי התיק, נמסר לי מפי גורמי מצ"ח כי אין טעם שאכנס לבסיס היות ולדבריהם והלקוח שלי סיים את חקירתו ועומד בפני מעבר לכלא 4, אולם תחושתי היתה שאין הדבר כך.

משכך ולאחר שהטחתי בחוקרים כי אין זה סביר שהלקוח שלי נמצא זמן כה רב בהמתנה לכלא ולאחר ששוחתי מספר פעמים עם כלא 4 והבינותי כי שום תאום להעברתו לכלא לא בוצע עמדתי על דעתי לשוחח עם גורם בכיר.

בתוך כך חזר אליי גורם בכיר במצ"ח שאישר בפניי כי הלקוח שלי מצוי היה בחקירה כל זמן ההמתנה הממושך מרגע בו נודע לי על מעצרו וזאת במשך כשעה וחצי, אין ספק שמדובר בעיוות דין קיצוני.

חרף הראיות החותכות שעלו בחקירת מצ"ח כנגד מרשי לרבות מציאת הסמים על גופו ובחפציו האישיים וכלי השימוש בסמים שנמצאו ברשותו חרף כל אלו החייל זכה לעונש מקל במיוחד בעניינו הכיצד ?

לאור המחדלים וההתנהלות הנפסדת לטעמי של חוקרי מצ"ח שלכאורה פעלו בניגוד לסמכותם בדין תוך חריגה קשה מהוראות הפצ"ר.

משכך הגעתי לפגישה עם התובע הפיקודי במהלכה יצא קצפי על התנהלות חוקרי מצ"ח תוך שאני מבהיר כי מבחינתי לא יהיה מנוס מניהול משפט וחשיפת התנהלות חוקרי מצ"ח במקרה דנן אלא אם יושג הסדר ההולם את חומרת התנהלותם של חוקרי מצ"ח.

לבסוף ולאחר משא ומתן ממושך ביותר שנמשך לסרוגין עד דקות טרם תחילתו של המשפט הגעתי להסדר מקל במיוחד ולפיו הלקוח שלי ריצה בפועל 10 ימי מאסר מתוך 12 שנגזרו עליו וללא שלילת רשיון הנהיגה.

המסקנה הברורה במקרה דנן שגם כאשר הראיות והממצאים בתיק מעלים תמונה משפטית קשה ובלתי אפשרית להתמודדות.

סנגור פלילי יוכל לעתים לאתר את נקודות התורפה של רשויות החקירה ובתוך כך להביא לתוצאה טובה ומקלה במיוחד עבור הלקוח חרף התמונה המשפטית והראיות הרבות שבידיי התביעה.

זכרו איתור מחדלי החקירה יוכל לעתים אף להוביל לזיכוי או לחלופין לענישה מקלה במיוחד כבמקרה דנן בו על אף ההרשעה בשימוש בסם בנסיבות צבאיות ועל אף החזקת כלים לשימוש בסמים ובסמים בתוך כותלי הצבא נידון מרשי לריצוי 12 ימי מאסר כאשר בפועל ריצה 10 ימי מאסר והכל כאמור לכאורה בשל התנהלות חוקרי מצ"ח.

לייעוץ אישי הנכם מוזמנים לפנות לעורך הדין ליאור (אור) לביא שהנו עורך הדין שטיפל במקרה זה.
עו"ד ליאור (אור) לביא נייד : 0528863777

 

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here